
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Length | 11.4 mm |
| Termination | Axial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 22.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead/Base Style | Axial |
| Current Rating | 790 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.04 Ω |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 1.2 mH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 1 A |
| Packaging | Bulk |
| Type | Wirewound |
| RoHS | Compliant |
Stock: 586
Distributors
pcbx
Unit Price$1.00796
Ext.Price$1.00796
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.00796 | $1.00796 |
| 10 | $0.85750 | $8.57500 |
| 25 | $0.78226 | $19.55650 |
| 50 | $0.68908 | $34.45400 |
| 100 | $0.60700 | $60.70000 |
| 300 | $0.56746 | $170.23800 |
| 500 | $0.53050 | $265.25000 |
| 1000 | $0.49595 | $495.95000 |
| 3000 | $0.46365 | $1390.95000 |
| 5000 | $0.43345 | $2167.25000 |
